Dr hab. inż. Antoni Szafranek
Urodził się w 1951 r. w Wyrzysku, woj. wielkopolskie. W latach 1970-75 studiował na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uzyskując stopień magistra inżyniera rolnictwa.
W 1975 r. rozpoczął pracę naukową w Zakładzie Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów, na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Od 1976 r. uczestniczy w pracach badawczych dotyczących ochrony gleb przed zajmowaniem ich na cele nierolnicze, chemicznej degradacji gleb użytkowanych rolniczo, wpływu rolnictwa na właściwości gleb i ich zasobność w składniki pokarmowe, rekultywacji i zagospodarowania nieużytków na terenach wiejskich.
W 1984 r. uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Rolniczym SGGW z zakresu gleboznawstwa. Od grudnia 1985 r. do maja 1986 r. odbył półroczny staż zawodowy w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Kartografii w Warszawie, w pracowni „Kartografii i klasyfikacji gleb”. W 2001 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie agronomii - gleboznawstwa.
Członek zespołu badawczego przygotowującego Bazę Danych Przestrzennych w skali 1: 250 000 dla zlewni Odry. Jest ona traktowana jako jeden z elementów Europejskiego Systemu Informacji o Glebach.
W latach 1990-93 współpracował z ETH w Zurichu. W 1994 r. odbył półroczny staż naukowy w Department Crop and Soil Science, Michigan State University (MSU). W latach 1990-92 oraz 1996 był głównym realizatorem programu studiów zamorskich (Overseas Study) w Polsce dla studentów i kadry nauczającej MSU (USA).
Członek Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, V Komisji Genezy i Klasyfikacji Gleb, członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Gleboznawczego, Europejskiego Stowarzyszenia Ochrony Gleb oraz Rady ESSC. Członek Naukowego Towarzystwa Rewitalizacji.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne na dwóch kierunkach studiów z zakresu gleboznawstwa, bonitacji i waloryzacji gleb, siedliskoznawstwa, rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Jego zainteresowania naukowe związane są z analizą funkcji gleb oraz ich właściwościami ujmowanymi w czasie i przestrzeni, procedurami operacyjnymi i prawnymi oraz technologiami służącymi ochronie gleb, a także oceną rolniczej przestrzeni produkcyjnej dla celów gospodarowania nieruchomościami i planowania przestrzennego.
Odznaczony Srebrnym (1997 r.) oraz Złotym (2011 r.) Krzyżem Zasługi. Był wyróżniony Srebrną oraz Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego.