Szanowni Państwo,
dzięki uprzejmości redakcji Przeglądu Geodezyjnego, prezentujemy wspomnienia pracowników i absolwentów Wydziału. Artykuły publikowane są od początku roku na łamach czasopisma w cyklu „Georeminiscencje …”.
Cykl ten powstaje w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia naszego Wydziału, a teksty pisane są przez najznamienitsze postacie związane z naszym Wydziałem, które zechciały się z nami podzielić swoimi refleksjami.
Jego inicjatorem jest wieloletni nauczyciel akademicki, mgr inż. Mariusz Pasik, absolwent Wydziału z 2000 roku, pasjonat historii i kolekcjoner pamiątek geodezyjnych.
Zapraszamy do lektury wspomnień.
Na zakończenie cyklu "Georeminscencje" publikowanego od początku jubileuszowego roku swoimi wspomnieniami z czasów studenckich dzielą się z nami Dziekan i Prodziekani Wydziału Geodezji i Kartografii PW.
Prof. dr hab. inż. Wojciech WILKOWSKI
Obecnie zatrudniony w Wojskowej Akademii Technicznej. Posiada uprawnienia zawodowe Nr 27 do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii oraz uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości. Od 1987 do 2015 roku był redaktorem naczelnym miesięcznika naukowo-technicznego „Przegląd Geodezyjny”. Dyrektor Instytutu Geodezji Gospodarczej. Twórca i Kierownik Studiów Podyplomowych Wycena nieruchomości. Promotorem 16 rozpraw doktorskich.
Prof. dr hab. inz. Aleksandra Bujakiewicz
Pracownik Wydziału GiK PW (1963-1984, 1999-2013), kierownik Zakładu Fotogrametrii i Teledetekcji (1981-1984, 2001-2012), prodziekan ds. nauczania (2005-2008), od 2013 r. roku emeryt PW. W latach 2013-2020 pracownik Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej, od 2015 do 2019 kierownik katedry Geoinformatyki.
Dr inż. Bolesław KRYSTOWCZYK
Studiował na Wydziale GiK Politechniki Warszawskiej w latach 1968-1973. W roku 1981 uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych. Autor wielu publikacji w swojej specjalności. Założyciel i pierwszy dyrektor firmy „GEOSERVEX". Pracował jako ekspert między innymi w: Kanadzie, USA, Indiach, Emiratach Arabskich.
Prof. dr hab. inż. Jerzy Bolesław ROGOWSKI
Jest absolwentem studiów magisterskich na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu studiów w 1966 roku podjął pracę w Katedrze Astronomii Geodezyjnej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Po reorganizacji Wydziału kontynuował pracę w Instytucie Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej, zajmując kolejne stanowiska od asystenta do profesora zwyczajnego.
Prof. dr hab. Janusz B. ZIELIŃSKI
Zakład Geodezji Planetarnej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Ukończył Politechnikę Warszawską, Wydział Geodezji i Kartografii, specjalizacja Pomiary Podstawowe. Pracował jako adiunkt w Katedrze Astronomii Geodezyjnej Politechniki Warszawskiej. Członek wielu komitetów i komisji krajowych i międzynarodowych, autor ponad 130 publikacji naukowych.
Prof. zw. dr hab. inż. Jerzy GAŹDZICKI
Geodeta, pionier rozwoju systemów i infrastruktur informacji geoprzestrzennej w Polsce. Prowadził działalność naukową, edukacyjną, organizacyjną i społeczną, autor około 300 publikacji, profesor Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Delft.
Prof. dr hab. inż. Heronim OLENDEREK
Pracownik Wydziału Leśnego SGGW (1963—2012) i Wydziału Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2013-2021). Autor ponad 260 publikacji z zakresu zastosowań geodezyjnych (geomatycznych) metod badania stanu i zmian środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem lasów, parków narodowych i parków zabytkowych.
Dr inż. Michał STANKIEWICZ Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1969 r.), wicedyrektor Instytutu Fotogrametrii i Kartografii ds. Dydaktycznych (2002-2007), emeryt od 2011 r.
Dr inż. Zenon Andrzej KACZYŃSKI Absolwent Technikum Geodezyjnego w Warszawie (1963 r.) i Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1971 r.), prodziekan Wydziału ds. Studiów Zaocznych (1999-2002, 2002-2005), emeryt od 2011 r.
PG Geormininiscencje Z.Kaczyński, M.Stankiewicz - PG 4-2021 (pdf, 498,48 kB)
Zbigniew Stępień
Emeryt, w październiku 2020 skończył 80 lat, mieszka w Krakowie, działa jako wolontariusz w Szlachetnej Paczce i klubie seniorów.
Prowadzi bloga: zyciegeodety.blogspot.com
Zapraszamy do lektury artykułu (Przegląd Geodezyjny nr 3/2021):
Prof. dr hab. inż. Stanisław Białousz
Rozpoczął studia w PW w roku 1955. W latach 1960—1962 w Spółdzielni Geodezyjnej „Plan" przy pomiarach miejskich i pomiarach do klasyfikacji gruntów. Od 1961 związany z Politechniką Warszawską. Od 1993 r. profesor nauk technicznych. 1990—1996 dziekan Wydziału GiK. Autor i współautor ponad 360 publikacji, m. innymi map do Atlasu Rzeczpospolitej, the European Geographical Soil Data Base M, Soil Atlas Of Europe. Promotor 10 doktoratów. Od 2011 w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.
Prof. dr hab. inż. Stanisław OSZCZAK
Lotnicza Akademia Wojskowa, Dęblin, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Warszawa Profesor w Instytucie Nawigacji Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie oraz w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Emerytowany Kierownik Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2000—2011). Autor kilkuset prac naukowych z zakresu geodezji satelitarnej i nawigacji, pracownik Harvard-Smithsonian Computer Center 1978/79, Cambridge, Mass., ESA EGNOS Office 1998/99, Bruksela, członek ESA GNSS Advisory Committee 2012—2019, Paryż, wykładowca Baghdad University (1981 —1985), kierownik kilkunastu kontraktów zagranicznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Republice Federalnej Niemiec, wykładowca uczelni zagranicznych: New Brunwick University, Kanada, Bochum University, Triest University, Kosice University. Były dyrektor Instytutu Geodezji i Fotogrametrii ART w Olsztynie (1993— 1999). Były dyrektor Planetarium Lotów Kosmicznych w Olsztynie (1973—1981). Pracownik Powiatowego Biura Geodezji w Ostrołęce (1963—1965). Honorowy Obywatel Olsztyna.
Prof. dr hab. inż. Edward NOWAK
Absolwent Technikum Geodezyjnego w Warszawie — rocznik 1965 oraz Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej — rocznik 1971. W roku 1974 uzyskał stopień doktora, w 1987 doktora habilitowanego, a w 2009 tytuł profesora nauk technicznych. Celem działań naukowych i praktycznych była algorytmizacja obliczeń oraz komputerowe wspomaganie produkcji geodezyjnej. Starał się przestrzegać zasady, że podstawą postępu jest dyskusja oparta na obiektywnych przesłankach. Przenosi się ona w specyficzny sposób na dialog człowiek-komputer sterujący złożonym procesem przetwarzania informacji. Pod koniec 47-letniej pracy na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej kierował Studium Doktoranckim oraz Katedrą Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowo-Kontrolnych.
Dr hab. inż. Ireneusz WYCZAŁEK, prof. PP
absolwent Technikum Geodezyjno-Drogowego w Poznaniu (kierunek geodezja) i Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (kierunek fotogrametria i kartografia), kierownik Pracowni Geodezji na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej. Autor licznych publikacji z zakresu geodezji inżynieryjnej oraz zastosowań różnych metod pomiarowych (fotogrametria, GNSS, sensory MEMS) w pomiarach inżynierskich. Wcześniej zaangażowany także w badania teledetekcyjne (z pułapu satelitarnego i lotniczego) z wykorzystaniem technologii GIS oraz w rozwój kartografii numerycznej (SIP) w zastosowaniach geodezyjnych. Inspektor nadzoru szeregu prac geodezyjnych z zakresu wdrażania kartografii numerycznej i cyfryzacji zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Członek SGR PTFiT i do niedawna — PTIP. Przedstawiciel Polski w Komisji 6 FIG. Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu (Przegląd Geodezyjny nr 1/2021 Rok XCIII ):
Pierwszy artykuł przedstawiający subiektywne wspomnienia z odrobiną humoru to niezwykle interesujący początek cyklu, który w ciągu całego roku będziemy publikować za Przeglądem Geodezyjnym.
Zapraszamy do lektury. (Przegląd Geodezyjny nr 1/2021 Rok XCIII )
Giganci polskiej geodezji - Mariusz Pasik - PG-1-2021 (pdf, 6,78 MB)
Szanowni Państwo,
w trakcie 100-lat istnienia naszego Wydziału było wiele zabawnych historii, dotyczących zarówno naszych pracowników, jak i studenckiego życia.
Zapraszamy do przeczytania anegdot i śmiesznych historyjek z życia geodezyjnego.
Jak wiemy specyfiką naszego zawodu jest dosadny geodezyjnego humoru. Chcielibyśmy go zatem zachować, starając się przy tym nie przekroczyć zasad dobrego smaku i umiaru, który przystoi zachować z racji tak zacnego Jubileuszu.
Mamy nadzieję, że nam się to uda.
A jeżeli przypadkiem... ktoś z Państwa poczuje, że chce się z nami podzielić jakąś zabawną historią związaną z Wydziałem, to bardzo prosimy o przesłanie jej za pośrednictwem formularza w ramach akcji „Podziel się”.
Życzymy dużo śmiechu.
Mapa 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ma pokazać w interaktywny sposób aktywność studentów, pracowników i absolwentów naszego Wydziału w różnych zakątkach świata. Chcemy, by na Mapie znalazły się przede wszystkim te projekty i badania, które odbywały się poza granicami naszego kraju. Poza samym pokazaniem miejsca realizacji projektu czy pomiaru ma ona również opowiadać związaną z nim historię – kto i dlaczego tam był, co dokładnie mierzył; ma także zawierać ilustracje w postaci zdjęć i filmów.
Szanowni Absolwenci, Pracownicy, Studenci i Przyjaciele Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej
Rok 2021 dla całej społeczności akademickiej związanej z Naszym Wydziałem jest wyjątkowy. W tym roku przypada Jubileusz 100-lecia powstania Naszego Wydziału. W związku z tym zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w uroczystościach, nie tylko poprzez bezpośrednią obecność w wydarzeniach towarzyszących, lecz także do ich współtworzenia. Jesteśmy pewni, że w Państwa głowach i prywatnych archiwach znajdują się najcenniejsze skarby – wspomnienia tworzące tradycję Naszego Wydziału. Serdecznie prosimy o podzielenie się tymi skarbami. Pozwoli nam to na stworzenie swego rodzaju repozytorium historii Naszego Wydziału zapisanego w tekstach, zdjęciach i filmach.